Податкова знижка

Дата: 10.08.2020 13:59

Як отримати податкову знижку на навчання – поради фахівців

Мало кому відомо, але на сьогодні законодавством надано можливість повернути частину коштів сплачених за навчання в дошкільних, позашкільних закладах, закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) та вищої освіт. Про те хто має право на податкову знижку та порядок її отримання, розкажуть фахівці відділу «Новоселицьке бюро правової допомоги» Чернівецького місцевого центру з надання БВПД.

Що таке податкова знижка на навчання?

Податкова знижка на навчання – це сума, на яку дозволяється зменшити розмір сплаченого податку на доходи фізичних осіб у зв’язку з оплатою послуг навчання. До переліку витрат, на які поширюється податкова знижка, входять кошти, сплачені на користь українських закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти. Ви можете компенсувати частину вартості навчання за себе або члена сім’ї, проте лише 1-го ступеня споріднення: батьки, чоловік/дружина, діти, у тому числі усиновлені.

Хто може отримати податкову знижку на навчання?

Право на отримання такої знижки мають громадяни України, що офіційно працюють і отримують заробітну плату та відповідно оплачують вартість навчання у закладах дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійно - технічної та вищої освіти за себе або членів сім’ї 1-го ступеня споріднення.

Важливо що:

приватним підприємцям податкова знижка не надається; витрати на військову кафедру та інші додаткові послуги (курси) навчального закладу не враховуються; витрати на навчання за кордоном в розрахунок податкової знижки не включаються.

Який розмір податкової знижки?

Розмір податкової знижки —  18 % від вартості навчання. Однак, необхідно враховувати, що загальна сума податкової знижки в звітному році не повинна перевищувати суму річного загального оподаткованого доходу платника податку, тобто заробітної плати.

Міністерство юстиції наводить приклад розрахунку податкової знижки: Наприклад: протягом 2018 року батько витратив на навчання сина 10 тисяч грн. При цьому його офіційний дохід у цьому ж році склав 100 тисяч грн. База оподаткування – це дохід батька – 100 000 грн. Із зарплати 100 000 гривень установа, де працює батько, утримала податок на доходи фізичних осіб у розмірі – 18 000 грн. Із 10000 грн., які батько заплатив за навчання сина, було сплачено податків 1800 грн. Ці 1800 грн. і повернуть в якості податкової знижки. Тобто з кожної 1000 грн. сплаченої за навчання, держава повертає 180 грн.

Як отримати податкову знижку на навчання?

Для того, щоб скористатися податковою знижкою на навчання, Вам потрібно: оплатити навчання та зберегти квитанцію про оплату; отримати від роботодавця довідку про доходи; до 31 грудня поточного року заповнити податкову декларацію про майновий стан та доходи за минулий рік; подати документи на отримання податкової знижки в органи Державної податкової служби за місцем реєстрації та отримати протягом 60 днів податкову знижку.

Які документи необхідні?

Щоб повернути гроші за навчання, потрібно надати такий пакет документів:

копія паспорта;

копія ідентифікаційного номеру;

довідка про доходи за формою №3;

копія договору із закладом освіти;

копія квитанцій (чеків, платіжних доручень) про оплату навчання;

оригінали документів, що підтверджують ступінь споріднення (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб);

податкова декларацію про майновий стан і доходи;

заява, у якій зазначено реквізити рахунку для перерахування відшкодування.

Варто зазначити, що існують і інші випадки, коли держава може відшкодувати Вам витрати за ті чи інші послуги/товари. Визначені вони у ст. 166 ПКУ.