Магальська громада

Чернівецька область, Чернівецький район

Право на шлюб

Дата: 12.10.2020 08:49
Кількість переглядів: 133

 

http://korc.gov.ua/media/news_img/unnamed.jpg

 

Право на шлюб

 

Шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, реєстрований в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку.

Сімейний кодекс України встановив шлюбний вік для чоловіків та жінок у вісімнадцять років (стаття 22 СК України).

До внесення змін до ст. 22 СК України у 2012 році шлюбний вік для жінки був сімнадцять, а для чоловіка – вісімнадцять років.

А що робити, коли намір та бажання у молодят жити однією сім’єю виникає раніше?

Про правові нюанси здійснення намірів молодят жити однією сім’єю  читайте у чергових консультаціях фахівців Новоселицького бюро правової допомоги Чернівецького місцевого  центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. 

 Відповідно до ст. 23 СК України за заявою особи, яка досягла ШІСТНАДЦЯТИ РОКІВ, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Таким чином, СК України при встановленні шлюбного віку, передбачає можливість зниження шлюбного віку особи, але лише за умови, що це не суперечить її інтересам.

Надання права на шлюб особі у віці до 18 років віднесено виключно до компетенції СУДУ.

Хто може звернутись до суду за наданням права на шлюб?

Заяву до суду повинна подавати сама особа, якій виповнилося 16 років.

Заява подається за місцем проживання заявника в порядку окремого провадження.

Заява про надання права на шлюб НЕ МОЖЕ подаватися представником такої особи (навіть законним представником, тобто батьками чи особами, які їх замінюють).

У якому випадку суд може задовольнить заяву?

Заява може бути задоволена лише у тому разі, якщо буде доведено, що укладення шлюбу відповідає інтересам особи.

Для того, щоб дійти до висновку про те, що ранній шлюб відповідатиме інтересам дитини, суд має отримати відповідні докази.

Судова практика свідчить, що найчастіше такими доказами виступають:

фактичне створення сім’ї

народження в такій сім’ї дитини

вагітність неповнолітньої жінки

У більше ніж 90% випадків підставою для укладення шлюбу до 18 років є саме вагітність майбутньої дружини (відповідні докази додаються до заяви).

Скільки коштує звернення до суду?

За звернення до суду із заявою про надання права на шлюб сплачується судовий збір в розмірі 420,40 грн.

Можуть бути винятки, якщо людина має право на пільги при сплаті судового збору.

Які вимоги до заяви про надання права на шлюб?

У заяві про надання права на шлюб зазначаються:

прізвище, ім’я, по батькові заявника, його місце проживання та засоби зв’язку;

прохання надати право на шлюб;

відомості про ту особу, з ким планується шлюб;

посилання на вік осіб, що бажають створити сім’ю, який не дозволяє це зробити за правилами Сімейного кодексу України;

докази , що надання права на шлюб відповідає інтересам неповнолітнього заявника чи заявниці.

До заяви додаються копії відповідних документів (свідоцтв про народження дитини, медичних довідок про вагітність тощо).

При цьому, до участі в справі залучаються один або обоє батьків неповнолітньої дитини, піклувальник, особа, з якою передбачається реєстрація шлюбу, а також інші заінтересовані особи.

Залучення до розгляду справи іншого з майбутнього члена подружжя пояснюється тим, що суд в рішенні суду не знижує для конкретної особи шлюбний вік загалом, а дозволяє їй укласти шлюб з конкретною особою.

Заперечення батьків щодо надання права на шлюб не є підставою для відмови в задоволенні заяви, оскільки головним критерієм для задоволення заяви про надання права на шлюб є встановлення судом факту про відповідність такого права інтересам заявника.

Іноді заінтересованою особою зазначають відділ ДРАЦС, з відки необхідно взяти відмову у реєстрації шлюбу у зв’язку з тим, що заявник не досягнув шлюбного віку, встановленого ст. 22 Сімейного кодексу України.

На що слід звернути увагу в заяві?

Рішенням суду неповнолітній особі надається право на укладення шлюбу не загалом, а саме з конкретною особою, яка чітко зазначається у рішенні суду.

Це означає, що, одержавши право на шлюб з певною особою, не можна зареєструвати шлюб з іншою. Якщо той, кому надано право на шлюб з певною особою, забажає зареєструвати шлюб з іншою, йому належить знову звернутися з заявою до суду.

До прикладу, якщо дівчина подала заяву з проханням про укладення шлюбу з громадянином А., а згодом передумала і вирішила вийти заміж за громадянина Д., то їй доведеться звертатися до суду з іншою заявою.

Якщо обидві особи, які мають намір укласти шлюб є неповнолітніми, то в такому випадку кожному із них необхідно подати до суду окрему заяву про надання права на шлюб.

Якщо суд дозволив одружитися, чи можна відмовитися?

Неповнолітня особа, щодо якої суд прийняв рішення про зниження шлюбного віку, має право не скористатись наданим їй правом та у будь-який момент відмовитися від реєстрації шлюбу.

Отже, особа може реалізувати своє право на шлюб або з моменту досягнення нею шлюбного віку (18 років), або з моменту набрання законної сили рішенням суду про надання їй права на шлюб (можливе з 16 років).

 

Нагадуємо, що отримати безоплатну правову допомогу та захистити свої права Ви зможете звернувшись до фахівців системи безоплатної правової допомоги.

 Пам’ятайте, що карантин — це не перешкода для отримання правової допомоги від держави. Тому завжди будемо раді відповісти на Ваші запитання .

 

Як отримати правову допомогу дистанційно:

  • зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0 800-213-103;
  • поставити питання в повідомленні на електронну адресу Бюро novoselytske@legalaid.cv.ua;
  • написати на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/.
  • скористатися правничою вікіпедією WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua;
  • зв’язатися з Новоселицьким бюро через скайп зв'язок novoselytske@legalaid.cv.ua

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь