Магальська громада

Чернівецька область, Чернівецький район

Аліменти для повнолітньої дитини

Дата: 11.01.2022 10:20
Кількість переглядів: 16

 

Аліменти для повнолітньої дитини

 

Проблематика правового врегулювання аліментів є доволі широкою. Про те, як отримати аліменти на повнолітніх дітей, які продовжують навчатися, повідомляють юристи Новоселицького бюро правової допомоги.

 

До якого віку дитини в нашій країні сплачують аліменти?

За загальним правилом – до досягнення повноліття. Але якщо повнолітні діти після досягнення 18 років продовжують навчання, то можна стягувати аліменти до 23 років, або до закінчення навчального закладу.

Обов’язок батьків утримувати повнолітніх доньку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов’язкової сукупності таких юридичних фактів:

  • досягнення донькою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років;

  • продовження навчання донькою, сином;

  • потреба у зв’язку з цим у матеріальній допомозі;

  • наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.

 

Яким способом можна зобов’язати батька дитини утримувати повнолітню дитину, яка продовжує навчання?

Аліменти на утримання повнолітніх доньки, сина, які продовжують навчання, і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, можуть виплачуватись:

  • у добровільному порядку;

  • у судовому порядку.

Так, один із батьків може подати заяву за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати, пенсії, стипендії у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві. Така заява може бути ним відкликана. Крім того, частиною першою статті 189 Сімейного кодексу України батькам надано право укласти договір про сплату аліментів на дитину, умови якого, а саме: розмір аліментів (має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини), строки їх виплати тощо не повинні порушувати її права.

Розмір аліментів сторони визначають за домовленістю між собою.

Якщо у добровільному порядку, як в нашому випадку, не виходить, це можна зробити примусово в судовому порядку.

Відповідно до частини третьої статті 199 Сімейного кодексу України право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів мають:

  • той із батьків, з ким проживає донька, син, які продовжують навчання;

  • безпосередньо донька, син, які продовжують навчання.

Позовна заява про стягнення аліментів подається в порядку цивільного судочинства до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за зареєстрованим місцем проживанням або перебуванням відповідача або позивача.

До позовної заяви, оформленої відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України, додаються докази, що обґрунтовують позовні вимоги (підтверджують право на стягнення аліментів), наприклад:

  • копію паспорта (позивача та дитини);

  • копію свідоцтва про розірвання шлюбу;

  • копію свідоцтва про народження дитини;

  • довідку з навчального закладу про те, що дитина перебуває на навчанні.

Позивачі за подання до суду позовної заяви про стягнення аліментів звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

 

Який розмір аліментів?

Якщо це була б дитина до 18 років, то розмір аліментів був би не менше ніж ¼ від доходу, але не менше 50 відсотків від прожиткового мінімуму. Для дитини, яка досягла 18 років, але продовжує навчання, суд визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі або у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 Сімейного кодексу України, а саме:

  • стан здоров’я та матеріальне становище дитини;

  • стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;

  • наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, доньки, сина;

  • наявність на право власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;

  • доведені стягувачом аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;

  • інші обставини, що мають істотне значення.

При цьому мінімальний розмір аліментів на повнолітню дитину законом не встановлений.

 

Якщо Ви, або Ваші знайомі зіткнулися з правовими проблемами, просимо звертатися за безоплатною правовою допомогою до відділу «Новоселицьке бюро правової допомоги» розташованого за адресою: м. Новоселиця, вул. Чкалова, 7, (перший поверх будівлі Новоселицької міської ради) (03733) 5-07-20. 

Як отримати правову допомогу дистанційно:

  • зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0 800-213-103;

  • поставити питання в повідомленні на електронну адресу Бюро novoselytske@legalaid.cv.ua;

  • написати на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/.

  • скористатися правничою вікіпедієюWikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua;

  • зв’язатися з Новоселицьким бюро через скайп зв'язок novoselytske@legalaid.cv.ua

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь