ДЕРЖАВНА СЛУЖБА З ПИТАНЬ ПРАЦІІ
|
|
ДЕРЖПРАЦІ ПІВДЕННО-ЗАХІДНЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ З ПИТАНЬ ПРАЦІІ |
ДЕРЖПРАЦІ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРАЦІ У ЧЕРНІВЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ |
вул. Франка, 4, м. Івано-Франківськ, 76019, тел.: (034) 275-22-29, https://if.dsp.gov.ua/, E-mail: if@dsp.gov.ua, код ЄДРПОУ 44840602
|
вул. Зелена, 3, м. Чернівці, 58003, тел/факс: (0372) 55-37-24, 55-04-08 Е-mail chern.tu.op@ukr.net ЄДРПОУ 39888333 |
Чи зараховується період простою до стажу для надання щорічної додаткової відпустки за роботу у шкідливих умовах?
Ні. Під час простою дія трудового договору з працівниками продовжується, проте вони не виконують свої посадові обов’язки. Періоди роботи, що дають право на щорічні додаткові відпустки, визначені частиною першою статті 9 Закону України «Про відпустки» (час фактичної роботи із шкідливими, важкими умовами або з особливим характером праці, час щорічних основної та додаткової відпусток та час роботи вагітних жінок, переведених на підставі медичного висновку на легшу роботу).
Таким чином, працівник не має права на щорічну додаткову відпустку за період простою.
Чи виплачується допомога по тимчасовій втраті працездатності, якщо працівник хворів у період відпустки без збереження заробітної плати?
Ні. За період тимчасової непрацездатності, яка настала під час відпустки без збереження заробітної плати, допомога по тимчасовій втраті працездатності не виплачується (стаття 16 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).
Чи оплачується лікарняний працівнику на роботі за сумісництвом?
Допомога по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів роботодавця (перші 5 днів) нараховується і виплачується за всіма місцями роботи (і за основним, і за сумісництвом).
Допомога по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Пенсійного фонду (починаючи з 6 дня) надається за основним місцем роботи (діяльності) або за місцем роботи за сумісництвом.
Працівник, відсторонений від роботи без збереження заробітної плати,
захворів. Чи буде йому оплачено лікарняний?
Ні. Право на страхові виплати за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю. Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу).
У разі, якщо тимчасова непрацездатність настала під час відсторонення від роботи без збереження заробітної плати, допомога по тимчасовій непрацездатності не надається за відсутності факту втрати заробітної плати (доходу).
Працівник використав щорічну відпустку «наперед». Зараз він
звільняється з роботи у зв’язку із виходом на пенсію. Чи може
роботодавець утримати з нього кошти за невідпрацьовані
дні відпустки?
Ні. У разі звільнення працівника до закінчення робочого року, за який він уже одержав відпустку повної тривалості, відрахування для покриття його заборгованості не провадиться, якщо працівник звільняється з роботи у зв'язку з виходом на пенсію (стаття 22 Закону України «Про відпустки»).
Як розраховується середня заробітна плата?
Порядок розрахунку середньої заробітної плати визначений постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100.
Для різних потреб порядок розрахунку може змінюватися. Наприклад, для оплати відпустки середній заробіток розраховується за 12 останніх календарних місяців перед наданням відпустки, а для виплати вихідної допомоги – за два останні місяці роботи.
Що таке мобінг?
Мобінг(цькування)- це систематичні (повторювані) тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових та обов'язків.
Чи може роботодавець звільнити працівника за "невідповідність"
посаді?
При укладені трудового договору працівнику може встановлюватись випробувальний термін з метою перевірки його відповідності роботі, яка доручається. Відповідно до статті 26 Кодексу законів про працю України умова про випробування повинна бути зазначена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу.
Упродовж випробувального терміну оцінюється відповідність працівника роботі або посаді. Період випробування не може перевищувати 3 місяців, та 6 місяців у разі погодження з профспілкою. Строк випробування при прийнятті на роботу робітників не може перевищувати одного місяця. Дні, в які робітник фактично не виконував обов’язки, до тривалості випробувального терміну не зараховуються.
У разі встановлення роботодавцем невідповідності працівника займаній посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі він має право протягом строку випробування звільнити такого працівника, письмово попередивши його про це за три дні.
Розірвання трудового договору у такому випадку здійснюється на підставі пункту 11 статті 40 Кодексу законів про працю України.
У разі виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я, які перешкоджають продовженню даної роботи, а так само в разі відмови у наданні допуску до державної таємниці або скасування допуску до державної таємниці, якщо виконання покладених на нього обов'язків вимагає доступу до державної таємниці, поза межами випробувального терміну можливо на підставі пункту 2 статті 40 Кодексу законів про працю України. В цьому випадку підставою для звільнення можуть стати нові обставини, які були відсутні на час укладення трудового договору або випробувального терміну.
Звільнення з цих підстав може бути оскаржене працівником в порядку, встановленому для розгляду трудових спорів у питаннях звільнення.
Головний державний інспектор відділу
з питань праці південно-східного напрям-
ку управління інспекційної діяльності
у Чернівецькій області Південно-Західного
міжрегіонального управління Державної
служби з питань праці Дамаскін І.Г.