Європейський день медіації
Європейський день медіації
«Щорічно, 21 січня, відзначається Європейський день медіації. Ця дата обумовлена ухваленням першого законодавчого тексту, що стосується сімейної медіації — Рекомендації № 98, затвердженої Комітетом міністрів Ради Європи 21.01.1998.
Медіаціяпередбачає залучення посередника, який допомагає сторонам конфлікту налагодити процес комунікації, проаналізувати конфліктну ситуацію, щоб сторони самостійно змогли обрати той варіант рішення, який задовольнить інтереси і потреби обох учасників спору.
Система відновного правосуддя (медіація) є новелою для вітчизняної ювенальної юстиції.
Злочинністьнеповнолітніхє однією з найактуальніших кримінологічних проблем,яка не лише відображає основні тенденції злочинних проявів у державі, а й виступає індикатором морального здоров’я суспільства і дає змогу спрогнозувати загальні перспективи і розвиток злочинності в майбутньому.
Одним із ключових інструментів формування дружнього до дитини правосуддя є впровадження відновних підходів, які мають переважати у роботі з дітьми, що потрапили у конфлікт із законом. Ресоціалізація та найкращі інтереси дитини повинні бути в центрі діяльності суб’єктів системи кримінальної юстиції.
З цією метою в Україні діє пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», який реалізується на базі системи надання безоплатної правової допомоги. Цейпроєкт впроваджений Міністерством юстиції України, Офісом Генерального прокурора за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.
Метою Програми є раннє виведення неповнолітніх із кримінального процесу з обов’язковим ужиттям узгоджених заходів для їх ресоціалізації та запобігання повторним кримінальним правопорушенням.
Відновнеправосуддя у межах Програми це процес, який дозволяє тим, кому була завдана кримінальним правопорушенням шкода, та тим, хто бере відповідальність за завдану шкоду, у випадку їх добровільної згоди та за участю медіатора брати участь у вирішенні питань, що виникають у зв’язку з вчиненим кримінальним правопорушенням з метою примирення, реінтеграції та ресоціалізації учасників кримінально-правового конфлікту, відшкодування завданої шкоди та усунення за можливості наслідків, спричинених кримінальним правопорушенням.
У межах реалізації Програми проводиться медіація між потерпілим та неповнолітнім, який є підозрюваним, обвинуваченим у вчиненні кримінального правопорушення, домовленості між якими фіксуються шляхом укладення угоди за результатами медіації.
Насамперед, відповідною можливістю можна скористатися лише у тому випадку, якщо неповнолітній скоїв кримінальне правопорушення вперше і визнає факт його вчинення.Крім цього, має бути згода неповнолітнього і потерпілого на участь у Програмі.
Про можливість реалізації Програмидізнавач, слідчий або прокурор інформує неповнолітнього та його законного представника, потерпілого та його законного представника.
Уразі надходження згод на участь у Програмі відновного правосуддя за участю неповнолітніх, які є підозрюваними, обвинуваченими у вчиненні кримінального правопорушення, вони передаються дізнавачем, слідчим або прокурором до регіональних/міжрегіональних центрів з надання безоплатної правничої допомоги.
В свою чергурегіональні/міжрегіональні центри з надання безоплатної правової допомоги забезпечують проведення медіації шляхом залучення медіатора – адвоката, який включений до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу,та пройшов навчання з реалізації Програми.
З метою отримання загальної інформації щодо особистості неповнолітнього, включаючи його соціально-психологічну характеристику та криміногенні потреби, для визначення додаткових засобів ресоціалізації за згодою неповнолітнього та його законного представника під час підготовки до медіації або її проведення центри можуть залучати психологів.
Учасники Програми, які успішно проходять заходи ресоціалізації, і відшкодовують заподіяну шкоду, можуть бути звільнені від кримінальної відповідальності, покарання або його відбування, також покарання може пом’якшене або кримінальне провадження закрито.
До прикладу, двоє неповнолітніх мешканців Чернівецького району у 2024 роцізавдяки впровадженню системи відновного правосуддяотримали другий шанс в житті – судзвільнить їх від кримінальної відповідальності або пом’якшить покарання,а потерпілі отримають відшкодування збитків.
Тому, на сьогодні є вкрай важливою реалізація відповідних національних та міжнародних програм щодо застосування відновного правосуддя до неповнолітніх. Це дозволить значно зменшити рівень злочинності серед неповнолітніх осіб та буде направлене на відновлення його соціального становища у суспільстві.»
ЧЕРНІВЕЦЬКА ОКРУЖНА ПРОКУРАТУРА